The 2015 ALIA Finalists and Winners

The list below shows all of the finalists for the 2015 Australian Liquor Industry Awards. The winners are shown in bold.

Off-Premise Awards

Beer and Cider Finalists 

Full Strength

Carlton Draught (Highly commended)
Coopers Pale Ale 
Great Northern Brewing Co Original Lager 
Tooheys Extra Dry 
Tooheys New 
Victoria Bitter 
West End Draught 
XXXX Bitter

Light and Mid-Strength

Carlton Cold 
Carlton Mid-Strength Bitter 
Cascade Premium Light 
Coopers Mild Ale (Highly commended)
Hahn Premium Light 
James Boag’s Premium Light 
Victoria Bitter Gold 
XXXX Gold

Low-Carbohydrate

Carlton Dry (Highly commended)
Carlton Dry Fusion Lime 
Coopers Clear Ale 
Hahn Super Dry 
Hahn Super Dry 3.5 
Pure Blonde 
XXXX Summer Bright Lager 
XXXX Summer Bright Lime

Premium Domestic 

Boags Premium (Highly commended)
Cascade Pale Ale 
Coopers 62 Pilsner
Coopers Best Extra Stout 
Coopers Sparkling Ale 
Crown Golden Ale 
Crown Lager 
Tooheys Extra Dry Platinum

International 

Asahi Super Dry 
Beck’s 
Budweiser 
Corona Extra 
Heineken 
Peroni Nastro Azzurro (Highly commended)
Sapporo 
Stella Artois

Craft 

4 Pines Pale Ale 
Feral Brewing Hop Hog 
James Squire 150 Lashes Pale Ale 
James Squire Chancer Golden Ale 
Little Creatures Bright Ale 
Little Creatures Pale Ale 
Matilda Bay Fat Yak Pale Ale 
Stone & Wood Pacific Ale (Highly commended)

International Craft 

Blue Moon Belgian White 
Hoegaarden White 
Moa SKW Pale Ale 
Monteith’s Golden Lager 
Pistonhead 
Samuel Adams Boston Lager (Highly commended)
Sierra Nevada Pale Ale 
Weihenstephaner Hefe Weissbier Dunkel

Cider 

5 Seeds 
Bulmers 
Kopparberg 
Magners 
Mercury 
Monteith’s (Highly commended)
Rekorderlig 
Somersby

Best Marketed Beer or Cider 
To the beer or cider brand that has received the most effective promotional support including POS, advertising campaigns and trade incentives.

Apple Thief 
Asahi 
Bulmers 
Carlton Draught 
Coopers (Highly commended)
Corona 
Mercury 
Rekorderlig 
Victoria Bitter 
XXXX Gold

Wine Finalists 

Red wine – $12 and under 

Angove Long Row 
Banrock Station 
Gossips 
Jacob’s Creek Classic 
McGuigan Black Label (Highly commended)
Penfolds Rawsons Retreat 
Wolf Blass Red Label 
Yellow Tail

Red wine – $12 to $25 

Annie’s Lane 
Brown Brothers 
Jacob’s Creek Reserve (Highly commended)
Penfolds Koonunga Hill 
Pepperjack 
Taylors Estate 
Wyndham Estate Bin Range 
Wynns Coonawarra

Red wine – $25 plus 

Henschke 
Josef Chromy 
Penfolds Bin Range 
Penfolds Grange 
St Hugo 
Taylors Jaraman (Highly commended)
Wolf Blass Grey Label 
Wynns Black Label

White wine – $12 and under 

Banrock Station 
Gossips 
Houghton Classic (Highly commended)
Jacobs Creek Classic 
Lindeman’s Bin Series 
Wolf Blass Eaglehawk 
Wolf Blass Red Label 
Yellow Tail

White wine $12 – $25 

Brown Brothers 
Evans & Tate Classic 
Fifth Leg (Highly commended)
Giesen 
Lindeman’s Early Harvest 
Oyster Bay 
Stoneleigh 
Villa Maria Private Bin

White Luxury – $25 plus 

Cloudy Bay Pelorus 
Devil’s Lair Estate (Highly commended)
Dog Point 
Leeuwin Estate Art Series 
Petaluma 
Pierro 
Shaw & Smith 
Stonier

Australian and International Sparkling 

Arras 
Brown Brothers 
Chandon 
Grant Burge 
Jacobs Creek 
Jansz (Highly commended)
Yellowglen 
Yellow Tail

Champagne 

Bollinger 
Moet & Chandon 
G.H. Mumm 
Perrier Jouet 
Piper Heidsieck 
Pol Roger 
Taittinger 
Veuve Clicquot (Highly commended)

Dessert and Fortified Wines 

Brown Brothers (Highly commended)
De Bortoli Noble One 
Galway Pipe 
McWilliam’s 
Penfolds 
Renmano Tawny 
Stanley Wines 
Stones Ginger

Best Marketed Wine 
To the wine brand that has received the most effective promotional support including POS, advertising campaigns and trade incentives.

Brown Brothers 
Hardys 
McGuigans 
Moet 
Penfolds 
Pepperjack 
Taylors (Highly commended)
Veuve Cliquot 
Wolf Blass 
Yellowtail

Spirits, RTD & RTS 

Dark Spirit 

Bundaberg UP 
Canadian Club 
Chivas Regal 12 Year Old 
Jack Daniel’s (Highly commended)
Jim Beam White Label 
Johnnie Walker Red Label 
Johnnie Walker Black Label 
Wild Turkey

Light Spirit 

Absolut 
Bacardi Superior 
Bombay Sapphire (Highly commended)
Gordon’s Gin 
Grey Goose (Highly commended)
Smirnoff Red 
Tanqueray 
Vodka O

Luxury Spirit 

Chivas Regal 18 Year Old
Four Pillars Gin (Highly commended)
Glenmorangie 
Johnnie Walker Blue Label 
Johnnie Walker Gold Label 
Lagavulin 
Herradura 
Patron

Liqueur 

Baileys 
Cointreau (Highly commended)
Frangelico 
Galliano 
Jagermeister 
Kahlua 
Midori 
Mr Black’s Cold-Pressed Coffee Liqueur

Dark RTD/RTS 

Bundaberg 
Canadian Club 
Jack Daniel’s (Highly commended)
Jim Beam White 
Johnnie Walker Red Label 
Wild Turkey 5% 
Wild Turkey 101 
Woodstock Black

Light RTD/RTS 

Gordon’s Gin & Tonic (Highly commended)
Midori Illusion 
Ruski Lemon 
Smirnoff Ice Double Black 
Smirnoff Ice Red 
Smirnoff Signature Serves 
UDL 
Vodka Cruiser

Best Marketed Spirit 
To the spirit brand that has received the most effective promotional support including POS, advertising campaigns and trade incentives.

Absolut Vodka
Bacardi
Bundaberg
Canadian Club 
Captain Morgan
Jack Daniel’s (Highly commended)
Jim Beam 
Jamesons 
Johnnie Walker 
Smirnoff

New Product of the Year 
Any item launched in the 12 months to April 2014 that has out-performed in its segment.

Bundaberg Mutiny 
Captain Morgan and Dry RTD 
Noble Cut Gin 
Four Pillars Navy Strength (Highly commended)
McGuigans The Philosphy 
Crown Golden Ale 
Great Northern Super Crisp 
Matua Taste 
Pepperjack Certified

Liquor Brand of the Year 

Any brand that has provided the best opportunities in-store over the past 12 months.

Absolut 
Bundaberg 
Coopers 
Jacobs Creek 
James Squires 
Jim Beam 
Johnnie Walker 
Penfolds (Highly commended)
Victora Bitter 
Wolf Blass

Retail Group of the Year 
For the retail group that has lifted its offer over the past 12 months in terms of staff knowledge and efficiency, product range and presentation, and best consistency of operations across the group.

BWS 
Cellarbrations 
Dan Murphy’s 
IBA 
Liquor Barons 
Liquorstax 
Little Bottler 
Porter’s Liquor (Highly commended)
Thirsty Camel 
Vintage Cellars

Liquor Store of the Year 
To the outlet that has shown outstanding service, product knowledge, strong customer relationships, stock range, innovation and efficiency.

Belrose Hotel Liquor, Sydney, NSW 
Bermagui Cellars, Bermagui, NSW 
Cape Cellars, Busselton, WA 
Cellarbrations Kilmore, Kilmore, VIC 
Craft – Red Hill, Brisbane, QLD 
Dan Murphy’s, Double Bay, NSW 
De Vine Cellars, Inglewood, WA 
Jim Murphy’s Airport Cellars, Canberra, ACT 
Nicks Wine Merchants, East Doncaster, VIC 
The Oak Barrel, Sydney, NSW (Highly commended)

Off-Premise Supplier of the Year 
For the beer, wine and/or spirits supplier that has provided the best all-round off-premise service, incorporating sales and marketing support, deals, range, incentives and relationships.

Accolade 
Asahi Premium Beverages
Bacardi Lion 
Campari 
CCA/Beam Suntory 
CUB 
Diageo
Lion
Pernod Ricard 
Premium Beverages 
Treasury Wine Estates (Highly commended)

On-Premise Awards

The list below shows all the on-premise finalists for the 2015 Australian Liquor Industry Awards. The winners are shown in bold.

Best Renovation of the Year

  • Village Inn, Sydney, NSW
  • Golden Sheaf, Sydney, NSW
  • Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff,  NSW
  • Bat & Ball Hotel, Sydney, NSW
  • Hotel Palisade, Sydney, NSW
  • The Flour Factory, Perth, WA (Highly commended)
  • The Rochester Hotel, Fitzroy, Victoria
  • The Unley, Parkside, SA
  • The Lincoln, Melbourne, Vic

Best New Bar

  • Dominion League, Perth, Western Australia
  • This Must Be The Place, Sydney, NSW
  • Union Electric, Melbourne
  • Haines & Co, Adelaide, SA
  • Goros, Sydney, NSW
  • Heartbreaker, Melbourne, Vic
  • Heya, Brisbane, QLD
  • Bad Frankie, Melbourne, Victoria (Highly commended)
  • Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Maker, Brisbane, Qld

Best Sports Venue

  • The Sugarmill, Sydney, NSW
  • The Sheaf, Sydney, NSW
  • Sporting Globe, Richmond, Victoria
  • Royal Oak, Double Bay, Sydney, NSW (Highly commended)
  • The Game, Perth, WA
  • Pig N Whistle Riverside, Brisbane, QLD
  • Arkaba Hotel Adelaide SA
  • The Caxton, Brisbane, QLD
  • The Pineapple Hotel, Brisbane, QLD
  • Ivanhoe Hotel, Sydney, NSW

Best Gaming Venue

  • The Sugarmill, Sydney, NSW
  • Albion Hotel, Sydney, NSW
  • Criterion hotel, Sydney, NSW (Highly commended)
  • The Colmslie Hotel, Brisbane, Queensland
  • The Star, Pyrmont, NSW
  • Regatta Hotel, Brisbane, Queensland
  • Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, NSW
  • Eastwood Hotel, Sydney, NSW
  • Crown Casino, Melbourne, Vic
  • Tankerville Arms, Fitzroy, VIC

Best Hotel Food

  • The Animal at The Newtown Hotel, Sydney, NSW
  • Lallah Rook, Perth, Western Australia
  • Clock Hotel, Sydney, NSW
  • The Boulevard, Perth, WA
  • The Lincoln, Carlton, Vic
  • The Last Jar, Melbourne, Victoria
  • Four in Hand, Sydney, NSW
  • Staler & Waldorf, Brisbane, QLD (Highly commended)
  • Collaroy Hotel, Sydney, NSW
  • The Morrison Oyster Bar, Sydney, NSW

Best Bar Food

  • Bloodhound, Brisbane, Queensland
  • The Rook, Sydney, NSW
  • Bobeche, Perth, Western Australia
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • Heya, Brisbane, QLD
  • Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Varnish on King, Perth, WA
  • SoCal Neutral Bay, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Jungle Boy, Melbourne, Victoria
  • Opera Bar, Circular Quay, NSW

Bar Manager of the Year

  • Cristiano Beretta, The Rook, Sydney, NSW
  • Joe Sinagra, Bobeche, Perth, Western Australia
  • Adrien Buisson, Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • Jeremy Shipley, Solotel, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Ryan Lane, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Toby Hiscox, O Bar and Dining, Sydney, NSW
  • Scott Martin, Chinderah Tavern, Chinderah, NSW
  • Serena O’Callaghan, Jungle Boy, Melbourne, Victoria
  • Lachlan Sturrock, Applejack Hospitality, Sydney, NSW
  • Bianca Harrison, Up on Constance, Brisbane, Qld

Bar Team of the Year

  • The Rook, Sydney, NSW
  • The Lobo Plantation, Sydney, NSW
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • The Gresham, Brisbane, Qld
  • SoCal, Sydney, NSW
  • The Black Pearl,  Melbourne, VIC (Highly commended)
  • The Barber Shop, Sydney, NSW
  • Varnish on King, Perth, WA
  • Eau De Vie, Melbourne, Victoria
  • This Must Be The Place, Sydney, NSW

Best Draught Product

  • Young Henrys Real Ale
  • Asahi
  • Carlton Draught
  • Little Creatures Pale Ale
  • Peroni
  • Coopers Pale Ale
  • Fortitude Brewing Golden Ale
  • Stone & Wood Pacific Ale (Highly commended)
  • James Squires 150 lashes
  • Fat Yak

Best On-Premise Spirit/Liqueur

  • Ketel One
  • Midori
  • Bacardi
  • Campari (Highly commended)
  • Buffalo Trace
  • Fireball
  • Four Pillars Gin (Highly commended)
  • Sailor Jerry
  • Tanqueray
  • Talisker

Best Mixer

  • Little Drippa
  • Fever Tree Tonic
  • CAPI (Highly commended)
  • Quina Fina Tonic Water
  • Wimmers
  • Bundaberg Ginger beer
  • Coca Cola
  • Cascade Dry Ginger Ale
  • Red Bull
  • East Imperial Tonic

Best Beer List

  • Five Bar, Perth, Western Australia
  • Uncle Hops, Sydney, NSW
  • The Newtown Hotel, Sydney, NSW
  • The Winston, Hobart, Tasmania
  • Local Taphouse, Melbourne, Victoria
  • Beer DeLuxe Federation Square, Melbourne, VIC
  • DTC, Perth, WA
  • Lord Nelson, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Super whatnot, Brisbane, Queensland
  • Royal Albert, Sydney, NSW

Best Wine List

  • The Winery, Sydney, NSW
  • Lallah Rook, Perth, Western Australia
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • The Butler Potts Point, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Varnish on King, Perth, WA
  • Gin Palace, Melbourne, Vic
  • Biota, Bowral, New South Wales
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • Up On Constance, Brisbane, QLD
  • The Lobo Plantation, Sydney, NSW

Best Cocktail List

  • The Loft, Sydney, NSW
  • Bobeche, Perth, Western Australia
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • The Gresham, Brisbane, Qld
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • Eau De Vie, Melbourne, Victoria
  • The Butler Potts Point, Sydney, NSW
  • The Barber Shop, Sydney, NSW
  • This Must Be The Place, Sydney, NSW
  • The Black Pearl, Melbourne, Victoria (Highly commended)

Bartender of the Year

  • Rollo Anderson, The Rook, Sydney, NSW
  • Jack Sotti, Boilermaker House, Melbourne, Vic
  • Adrien Buisson, Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • James Russell, The Winery, Sydney, NSW
  • Ethan Hertz, Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Paige Aubort, The Lobo Plantation, Sydney, New South Wales
  • Tom Pigott, Bank Hotel, Sydney, NSW
  • Allisa Gabriel, The Manhattan Line Press Club, Brisbane, QLD
  • Will Sleeman, The Black Pearl, Melbourne, VIC (Highly commended)
  • James Irvine, The Baxter Inn, Sydney, NSW

Publican of the Year

  • Dom Whitton, Venue: Clock Hotel, City: Sydney, State: NSW
  • Kieran Fitzmichael, Venue: The Catfish, City: Melbourne, State: VIC
  • Ballingarry Pty Ltd, Subiaco Hotel, Subiaco, WA
  • Leeroy Peterson, The Village Inn, Sydney (Highly commended)
  • Ed Hardy, Terminus, Fitzroy, Victoria
  • Fraser Short, Watsons Bay Hotel, Sydney, NSW
  • Statler and Waldorf, Brisbane, QLD
  • Jake Toivenen, Bank Hotel

Bar of the Year

  • The Rook, Sydney, NSW
  • Lallah Rook, Perth, Western Australia
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • Black Pearl, Melbourne, Vic
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Varnish on King, Perth, WA
  • Eau de Vie, Melbourne, Vic
  • The Barber Shop, Sydney, NSW (Highly commended)

Hotel of the Year

  • Newtown Hotel, Sydney, NSW
  • The Rochester Hotel, Melbourne, Victoria
  • Statler and Waldorf, Brisbane, Queensland
  • Clock Hotel, Sydney, NSW
  • Coogee Pavillion, Sydney, NSW
  • The Terminus, Abbotsford, Victoria
  • Flying Scotsman, Perth, WA
  • The Collaroy, Sydney, NSW
  • The Oaks Hotel, Neutral Bay, NSW (Highly commended)
  • Rose Hotel, Fitzroy, VIC

Hotel Group Operator of the Year

  • Keystone Group, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Solotel, Sydney, NSW
  • Merivale, Sydney, NSW
  • W. Short Hotel Group, Sydney, NSW
  • Moubment Group, City: Brisbane, State: Queensland
  • The Collective Establishments, VIC
  • Gallagher Hotels, Sydney, NSW
  • Waugh Group, Sydney, NSW

Bar Group Operator of the Year

  • The Swillhouse Group, Sydney, NSW
  • Bread and Circuses, Perth, Western Australia
  • Andrew Baturo (Gresham, Heya, Popolo, Libertine), Brisbane, Qld
  • The Two Bit Group, Perth, WA
  • Michael Madrusan (The Everleigh & Heartbreaker Bar), Melbourne, Vic
  • Hamish Goontilleke (The Rum Diary, G&Tea), Melbourne, VIC
  • Applejack Hospitality, Sydney, NSW (Highly commended)
  • The Barrelhouse Group, Sydney, NSW

On-premise Liquor Supplier of the Year

  • Asahi Premium Beverages
  • Diageo
  • Think Spirits
  • Pernod Ricard (Highly commended)
  • CUB
  • Campari
  • Premium Beverages
  • Vanguard
  • Bacardi Lion
  • CCA/Beam Suntory
  • SouthTrade
  • Lion