2015 On-Premise Finalists and Winners

The list below shows all the on-premise finalists for the 2015 Australian Liquor Industry Awards. The winners are shown in bold.

Best Renovation of the Year

  • Village Inn, Sydney, NSW
  • Golden Sheaf, Sydney, NSW
  • Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff,  NSW
  • Bat & Ball Hotel, Sydney, NSW
  • Hotel Palisade, Sydney, NSW
  • The Flour Factory, Perth, WA (Highly commended)
  • The Rochester Hotel, Fitzroy, Victoria
  • The Unley, Parkside, SA
  • The Lincoln, Melbourne, Vic

Best New Bar

  • Dominion League, Perth, Western Australia
  • This Must Be The Place, Sydney, NSW
  • Union Electric, Melbourne
  • Haines & Co, Adelaide, SA
  • Goros, Sydney, NSW
  • Heartbreaker, Melbourne, Vic
  • Heya, Brisbane, QLD
  • Bad Frankie, Melbourne, Victoria (Highly commended)
  • Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Maker, Brisbane, Qld

Best Sports Venue

  • The Sugarmill, Sydney, NSW
  • The Sheaf, Sydney, NSW
  • Sporting Globe, Richmond, Victoria
  • Royal Oak, Double Bay, Sydney, NSW (Highly commended)
  • The Game, Perth, WA
  • Pig N Whistle Riverside, Brisbane, QLD
  • Arkaba Hotel Adelaide SA
  • The Caxton, Brisbane, QLD
  • The Pineapple Hotel, Brisbane, QLD
  • Ivanhoe Hotel, Sydney, NSW

Best Gaming Venue

  • The Sugarmill, Sydney, NSW
  • Albion Hotel, Sydney, NSW
  • Criterion hotel, Sydney, NSW (Highly commended)
  • The Colmslie Hotel, Brisbane, Queensland
  • The Star, Pyrmont, NSW
  • Regatta Hotel, Brisbane, Queensland
  • Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, NSW
  • Eastwood Hotel, Sydney, NSW
  • Crown Casino, Melbourne, Vic
  • Tankerville Arms, Fitzroy, VIC

Best Hotel Food

  • The Animal at The Newtown Hotel, Sydney, NSW
  • Lallah Rook, Perth, Western Australia
  • Clock Hotel, Sydney, NSW
  • The Boulevard, Perth, WA
  • The Lincoln, Carlton, Vic
  • The Last Jar, Melbourne, Victoria
  • Four in Hand, Sydney, NSW
  • Staler & Waldorf, Brisbane, QLD (Highly commended)
  • Collaroy Hotel, Sydney, NSW
  • The Morrison Oyster Bar, Sydney, NSW

Best Bar Food

  • Bloodhound, Brisbane, Queensland
  • The Rook, Sydney, NSW
  • Bobeche, Perth, Western Australia
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • Heya, Brisbane, QLD
  • Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Varnish on King, Perth, WA
  • SoCal Neutral Bay, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Jungle Boy, Melbourne, Victoria
  • Opera Bar, Circular Quay, NSW

Bar Manager of the Year

  • Cristiano Beretta, The Rook, Sydney, NSW
  • Joe Sinagra, Bobeche, Perth, Western Australia
  • Adrien Buisson, Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • Jeremy Shipley, Solotel, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Ryan Lane, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Toby Hiscox, O Bar and Dining, Sydney, NSW
  • Scott Martin, Chinderah Tavern, Chinderah, NSW
  • Serena O’Callaghan, Jungle Boy, Melbourne, Victoria
  • Lachlan Sturrock, Applejack Hospitality, Sydney, NSW
  • Bianca Harrison, Up on Constance, Brisbane, Qld

Bar Team of the Year

  • The Rook, Sydney, NSW
  • The Lobo Plantation, Sydney, NSW
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • The Gresham, Brisbane, Qld
  • SoCal, Sydney, NSW
  • The Black Pearl,  Melbourne, VIC (Highly commended)
  • The Barber Shop, Sydney, NSW
  • Varnish on King, Perth, WA
  • Eau De Vie, Melbourne, Victoria
  • This Must Be The Place, Sydney, NSW

Best Draught Product

  • Young Henrys Real Ale
  • Asahi
  • Carlton Draught
  • Little Creatures Pale Ale
  • Peroni
  • Coopers Pale Ale
  • Fortitude Brewing Golden Ale
  • Stone & Wood Pacific Ale (Highly commended)
  • James Squires 150 lashes
  • Fat Yak

Best On-Premise Spirit/Liqueur

  • Ketel One
  • Midori
  • Bacardi
  • Campari (Highly commended)
  • Buffalo Trace
  • Fireball
  • Four Pillars Gin (Highly commended)
  • Sailor Jerry
  • Tanqueray
  • Talisker

Best Mixer

  • Little Drippa
  • Fever Tree Tonic
  • CAPI (Highly commended)
  • Quina Fina Tonic Water
  • Wimmers
  • Bundaberg Ginger beer
  • Coca Cola
  • Cascade Dry Ginger Ale
  • Red Bull
  • East Imperial Tonic

Best Beer List

  • Five Bar, Perth, Western Australia
  • Uncle Hops, Sydney, NSW
  • The Newtown Hotel, Sydney, NSW
  • The Winston, Hobart, Tasmania
  • Local Taphouse, Melbourne, Victoria
  • Beer DeLuxe Federation Square, Melbourne, VIC
  • DTC, Perth, WA
  • Lord Nelson, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Super whatnot, Brisbane, Queensland
  • Royal Albert, Sydney, NSW

Best Wine List

  • The Winery, Sydney, NSW
  • Lallah Rook, Perth, Western Australia
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • The Butler Potts Point, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Varnish on King, Perth, WA
  • Gin Palace, Melbourne, Vic
  • Biota, Bowral, New South Wales
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • Up On Constance, Brisbane, QLD
  • The Lobo Plantation, Sydney, NSW

Best Cocktail List

  • The Loft, Sydney, NSW
  • Bobeche, Perth, Western Australia
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • The Gresham, Brisbane, Qld
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • Eau De Vie, Melbourne, Victoria
  • The Butler Potts Point, Sydney, NSW
  • The Barber Shop, Sydney, NSW
  • This Must Be The Place, Sydney, NSW
  • The Black Pearl, Melbourne, Victoria (Highly commended)

Bartender of the Year

  • Rollo Anderson, The Rook, Sydney, NSW
  • Jack Sotti, Boilermaker House, Melbourne, Vic
  • Adrien Buisson, Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • James Russell, The Winery, Sydney, NSW
  • Ethan Hertz, Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Paige Aubort, The Lobo Plantation, Sydney, New South Wales
  • Tom Pigott, Bank Hotel, Sydney, NSW
  • Allisa Gabriel, The Manhattan Line Press Club, Brisbane, QLD
  • Will Sleeman, The Black Pearl, Melbourne, VIC (Highly commended)
  • James Irvine, The Baxter Inn, Sydney, NSW

Publican of the Year

  • Dom Whitton, Venue: Clock Hotel, City: Sydney, State: NSW
  • Kieran Fitzmichael, Venue: The Catfish, City: Melbourne, State: VIC
  • Ballingarry Pty Ltd, Subiaco Hotel, Subiaco, WA
  • Leeroy Peterson, The Village Inn, Sydney (Highly commended)
  • Ed Hardy, Terminus, Fitzroy, Victoria
  • Fraser Short, Watsons Bay Hotel, Sydney, NSW
  • Statler and Waldorf, Brisbane, QLD
  • Jake Toivenen, Bank Hotel

Bar of the Year

  • The Rook, Sydney, NSW
  • Lallah Rook, Perth, Western Australia
  • Miss Moneypenny’s, Noosa, Queensland
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • Black Pearl, Melbourne, Vic
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • Up on Constance, Brisbane, Qld
  • Varnish on King, Perth, WA
  • Eau de Vie, Melbourne, Vic
  • The Barber Shop, Sydney, NSW (Highly commended)

Hotel of the Year

  • Newtown Hotel, Sydney, NSW
  • The Rochester Hotel, Melbourne, Victoria
  • Statler and Waldorf, Brisbane, Queensland
  • Clock Hotel, Sydney, NSW
  • Coogee Pavillion, Sydney, NSW
  • The Terminus, Abbotsford, Victoria
  • Flying Scotsman, Perth, WA
  • The Collaroy, Sydney, NSW
  • The Oaks Hotel, Neutral Bay, NSW (Highly commended)
  • Rose Hotel, Fitzroy, VIC

Hotel Group Operator of the Year

  • Keystone Group, Sydney, NSW (Highly commended)
  • Solotel, Sydney, NSW
  • Merivale, Sydney, NSW
  • W. Short Hotel Group, Sydney, NSW
  • Moubment Group, City: Brisbane, State: Queensland
  • The Collective Establishments, VIC
  • Gallagher Hotels, Sydney, NSW
  • Waugh Group, Sydney, NSW

Bar Group Operator of the Year

  • The Swillhouse Group, Sydney, NSW
  • Bread and Circuses, Perth, Western Australia
  • Andrew Baturo (Gresham, Heya, Popolo, Libertine), Brisbane, Qld
  • The Two Bit Group, Perth, WA
  • Michael Madrusan (The Everleigh & Heartbreaker Bar), Melbourne, Vic
  • Hamish Goontilleke (The Rum Diary, G&Tea), Melbourne, VIC
  • Applejack Hospitality, Sydney, NSW (Highly commended)
  • The Barrelhouse Group, Sydney, NSW

On-premise Liquor Supplier of the Year

  • Asahi Premium Beverages
  • Diageo
  • Think Spirits
  • Pernod Ricard (Highly commended)
  • CUB
  • Campari
  • Premium Beverages
  • Vanguard
  • Bacardi Lion
  • CCA/Beam Suntory
  • SouthTrade
  • Lion