The 2017 ALIA Finalists

Congratulations to all this year’s ALIA finalists, we look forward to joining you all on the night when the winners are revealed.

You can see the off-premise finalists below and the on-premise finalists here.

The 2017 Australian Liquor Industry Awards – Off-Premise Finalists

Beer & Cider
Full Strength

  • Carlton Draught
  • Emu Export
  • Great Northern Original Lager
  • James Boag’s Draught
  • Melbourne Bitter
  • Tooheys New
  • Tooheys Extra Dry
  • Victoria Bitter

Mid and Low Strength

  • Hahn Premium Light
  • Asahi Soukai
  • Carlton Mid
  • Cascade Premium Light
  • Colonial Small Ale
  • Coopers Mild Ale
  • Great Northern Super Crisp
  • XXXX Gold

Low-Carbohydrate

  • Carlton Dry
  • Carlton Dry Fusion Lime
  • Coopers Clear Ale
  • Hahn SuperDry
  • Hahn SuperDry 3.5
  • Pure Blonde Premium Ultra
  • XXXX Summer Bright Lager
  • XXXX Summer Bright Lime

Premium Domestic

  • Coopers Best Extra Stout
  • Coopers Pale Ale
  • Coopers Sparkling Ale
  • Crown Golden Ale
  • Crown Lager
  • Furphy Refreshing Ale
  • James Boag’s Premium
  • Reschs Pilsener

Premium International

  • Asahi Super Dry
  • Carlsberg
  • Corona Extra
  • Heineken
  • Miller Chill
  • Peroni Nastro Azzurro
  • Sapporo
  • Stella Artois

Australian Craft

  • Fat Yak Pale Ale
  • Feral Hop Hog
  • James Squire One Fifty Lashes
  • Little Creatures Pale Ale
  • Mountain Goat Steam Ale
  • Pirate Life IPA
  • Stone & Wood Pacific Ale
  • Wild Yak Pacific Ale

International Craft 

  • Blue Moon Belgian White
  • Brooklyn Lager
  • Hoegaarden White
  • Monteith’s Golden Lager
  • Monteith’s Pointers Pale Ale
  • Pistonhead Kustom Lager
  • Sierra Nevada Pale Ale
  • Weihenstephaner Hefeweissbier Dunkel

Cider

  • 5 Seeds Crisp
  • The Apple Thief
  • Mercury Hard
  • Pure Blonde Cider
  • Rekorderling
  • Somersby
  • Strongbow Classic
  • Willie Smith’s Organic

Best Marketed Beer or Cider

  • Asahi
  • Coopers
  • Great Northern Brewing Co
  • Heineken
  • Pure Blonde
  • Somersby
  • Stone & Wood
  • Tooheys
  • Victoria Bitter
  • XXXX

Wine
Red Wine – $14.99 and under

  • McGuigan Black Label
  • Evans & Tate Classic
  • Jacob’s Creek Classic
  • Penfolds Koonunga Hill
  • Penfolds Rawson’s Retreat
  • Wolf Blass Red Label
  • Wolf Blass Yellow Label
  • Yellow Tail

Red Wine – $15 to $29.99 

  • Annie’s Lane
  • Jacob’s Creek Double Barrel
  • Lindeman’s Gentleman’s Collection
  • Pepperjack
  • Taylors Jaraman
  • Tempus Two Copper Series
  • Wirra Wirra Church Block
  • Wynns Coonawarra

Red Wine – $30 and over

  • Penfolds Grange
  • Penfolds RWT
  • Penfolds St Henri
  • Pepperjack Premium Cut
  • Peter Lehmann Stonewell
  • St Hugo
  • Taylors St Andrews
  • Wolf Blass Grey Label

White Wine – $14.99 and under

  • Brown Brothers Moscato
  • Fifth Leg
  • Gossips
  • Houghton Classic
  • Jacob’s Creek Classic
  • Lindeman’s Bin Series
  • Stoneleigh
  • Yellow Tail

White Wine – $15 to $29.99 

  • Giesen
  • Kim Crawford Regional Reserve
  • Oyster Bay
  • Shaw & Smith
  • Squealing Pig
  • Taylors Estate
  • Villa Maria Private Bin
  • Wither Hills

White Wine – $30 and over

  • Cloudy Bay Pelorus
  • Coldstream Hills
  • Devil’s Lair Estate
  • Evans & Tate Redbrook
  • Leeuwin Estate Prelude
  • Petaluma Yellow Label
  • Pierro
  • Shaw & Smith M3

Rosé Wine

  • Bird In Hand
  • Fifth Leg
  • Jacob’s Creek Cool Harvest
  • Jacob’s Creek Le Petit Rosé
  • Mateus
  • Squealing Pig
  • Taylor Made Pinot Noir Rosé
  • Turkey Flat

Australian and International Sparkling

  • Brown Brothers Prosecco
  • Chandon
  • De Bortoli Prosecco
  • Grant Burge
  • Jacob’s Creek Sparkling
  • Jansz
  • Wolf Blass Red Label
  • Yellow Tail

Champagne

  • Bollinger
  • G. H. Mumm
  • Moët & Chandon
  • Perrier-Jouët
  • Piper Heidsieck
  • Pol Roger
  • Taittinger
  • Veuve Clicquot

Dessert and Fortified Wines

  • Brown Brothers Australian Tawny
  • De Bortoli Noble One
  • Galway Pipe
  • McWilliam’s Royal Reserve
  • Morris of Rutherglen
  • Penfolds Club Reserve
  • Stanley Tawny
  • Stones Ginger

Best Marketed Wine

  • Jacob’s Creek
  • Brown Brothers
  • Evans & Tate
  • Lindeman’s
  • McGuigan
  • Penfolds
  • Peter Lehmann
  • Taylors Estate
  • G. H. Mumm
  • Wolf Blass

Dark Spirit – up to $69.99

  • Bundaberg UP
  • Bacardi Fuego
  • Canadian Club
  • Chivas Regal 12 Year Old
  • Jack Daniel’s
  • Jim Beam White
  • Johnnie Walker Black
  • Wild Turkey

Light Spirit – up to $69.99

  • Aperol
  • Bacardi Superior
  • Bombay Sapphire
  • Gordon’s Gin
  • Grey Goose
  • Smirnoff Red
  • Stolichnaya
  • Tanqueray

Luxury Dark Spirit – over $70

  • Chivas Regal 18 Year Old
  • Glenmorangie Original
  • Hennessy VSOP
  • Jack Daniel’s Single Barrel
  • Johnnie Walker Blue
  • Lagavulin 16 Year Old
  • Talisker 10 Year Old
  • The Balvenie 12 Year Old

Luxury Light Spirit – over $70

  • Archie Rose Signature Dry Gin
  • Estancia Raicilla
  • Four Pillars Rare Dry Gin
  • Hendrick’s Gin
  • Herradura Silver
  • Patrón Silver
  • Sipsmith Gin
  • Star of Bombay

Dark RTD/RTS

  • Bundaberg Lazy Bear
  • Bundaberg UP
  • Canadian Club
  • Jack Daniel’s
  • Jack Daniel’s American Serve
  • Jim Beam White
  • Wild Turkey 5%
  • Woodstock Black

Light RTD/RTS

  • Absolut Botanik
  • Gordon’s Gin
  • Midori Illusion
  • Ruski
  • Smirnoff Ice Double Black
  • Smirnoff Pure
  • UDL
  • Vodka Cruiser

Liqueurs

  • Baileys
  • Cointreau
  • Frangelico
  • Galliano
  • Jägermeister
  • Kahlúa
  • Malibu
  • Midori

Best marketed Spirit/RTD/RTS

  • Aperol
  • Bacardi
  • Belvedere
  • Bundaberg
  • Canadian Club
  • Jack Daniel’s
  • Jim Beam
  • Johnnie Walker
  • Southern Comfort
  • Wild Turkey

New Product of the Year

  • Archie Rose Cane Spirit
  • Baron Samedi Spiced Rum
  • Bundaberg Lazy Bear
  • Down The Lane
  • Glenfiddich Project XX
  • Heineken 3
  • Jack Daniel’s American Serve
  • Jim Beam Citrus Highball
  • Jacob’s Creek Le Petit Rosé
  • Pure Blonde Apple Cider
  • The Stag
  • Wild Yak Pacific Ale

Liquor Brand of the Year

  • Aperol
  • Archie Rose
  • Bacardi
  • Buffalo Trace
  • Coopers
  • Jack Daniel’s
  • Jim Beam
  • Johnnie Walker
  • Penfolds
  • Tooheys New
  • Villa Maria
  • Wolf Blass

Retail Group of the Year

  • Bottle-O
  • Bottlemart
  • Camperdown Cellars
  • Cellarbrations
  • Chambers Cellars
  • Dan Murphy’s
  • Liquor Barons
  • Liquor Legends
  • Liquorstax
  • Porter’s Liquor
  • SuperCellars
  • Thirsty Camel

Liquor Store of the Year

  • Blackhearts & Sparrows, Fitzroy, VIC
  • Camperdown Cellars, Camperdown, NSW
  • Cellarbrations, Lawson, NSW
  • Dan Murphys, Prahan, VIC
  • Liquor Barons, Swanbourne, WA
  • Liquor Legends, Charnwood, ACT
  • Parafield Airport Liquor Store, Parafield, SA
  • Prince Wine Store, South Melbourne, VIC
  • Sackville Bottle Shop, Rozelle, NSW
  • The Oak Barrel, Sydney, NSW
  • Warners at the Bay, Newcastle, NSW
  • Wine Thief, West Leederville, WA

Off-Premise Supplier of the Year

  • Asahi Premium Beverages
  • Bacardi-Martini Australia
  • Brown-Forman
  • Cerbaco
  • Coca-Cola Amatil
  • Diageo
  • Lion
  • Moët Hennessy
  • Pernod Ricard
  • SouthTrade International
  • Treasury Wine Estates
  • William Grant & Sons

The 2017 ALIA ON-PREMISE FINALISTS

Congratulations to all the finalists, good luck with the final stage of voting and we look forward to seeing you on the night.

Best Renovation

  • East Village, Darlinghurst, NSW
  • Forresters Pub and Dining, Collingwood, VIC
  • Paddington Inn, Paddington, NSW
  • Queens Hotel, Enmore, NSW
  • The Belvedere Hotel, Woody Point, QLD
  • The Buena, Mosman, NSW
  • The Duxton, Canberra, ACT
  • The Landsdowne, Chippendale, NSW
  • The Prince Hotel, Kirrawee, NSW
  • Tower Hotel, Magill, SA

Best New Bar

  • Charlie Parker’s, Paddington, NSW
  • Creek & Cella, Leichhardt, NSW
  • Elysian Whisky Bar, Brunswick, VIC
  • Endeavour Tap Rooms, The Rocks, NSW
  • Harley House, Melbourne, VIC
  • Heartattack and Vine, Carlton, VIC
  • House of Correction, Melbourne, VIC
  • Mjølnar, Redfern, NSW
  • Netherworld, Fortitude Valley, QLD
  • NOLA, Sydney, NSW

Best Sports Venue

  • East Village, Darlinghurst, NSW
  • Palace Hotel, South Melbourne, VIC
  • Pig ‘N’ Whistle Riverside, Brisbane, QLD
  • Royal Oak, Double Bay, NSW
  • The Caxton, Brisbane, QLD
  • The Imperial Hotel, Melbourne, VIC
  • The Light Brigade, Woollahra, NSW
  • The Settler’s Inn, Port Macquarie, NSW
  • The Sheaf, Double Bay, NSW
  • The Sporting Globe, Richmond, VIC

Best Gaming Venue

  • Albion Hotel, Parramatta, NSW
  • El Cortez, Canley Vale, NSW
  • Gregory Hills Hotel, Gregory Hills, NSW
  • Pineapple Hotel, Kangaroo Point, QLD
  • Strawberry Hills, Surry Hills, NSW
  • The Eastwood, Eastwood, NSW
  • The Glen Hotel, Brisbane, QLD
  • The Lodge Hotel, Brahma Lodge, SA
  • The Sheaf, Double Bay, NSW
  • Zagame’s Berwick, Berwick, VIC

Best Food Menu

  • Banksia Hotel, Banksia, NSW
  • Electric Avenue, Woolloongabba, QLD
  • Harley House, Melbourne, VIC
  • Queens Hotel, Enmore, NSW
  • Seymour’s Cocktails and Oysters, Petrie Terrace, QLD
  • Surly’s, Darlinghurst, NSW
  • The Butler, Potts Point, NSW
  • The Dolphin, Surry Hills, NSW
  • The Erko, Erskineville, NSW
  • Three Weeds, Rozelle, NSW

Best Hotel Accommodation

  • Coppersmith Hotel, South Melbourne, VIC
  • Darlo Bar, Darlinghurst, NSW
  • Hotel Palisade, Millers Point, NSW
  • Royal Mail Hotel, Dunkirk, VIC
  • Rudd’s Pub, Nobby, QLD
  • Settlers Inn, Port Macquarie, NSW
  • The Lord Nelson, The Rocks, NSW
  • The Lucky Hotel, Newcastle, NSW
  • Tonsley Hotel, Clovelly Park, SA
  • Watsons Bay Boutique Hotel, Watsons Bay, NSW

Bar Manager of the Year

  • Alexandra Dahlenburg, Mjølner, Redfern, NSW
  • David Nguyen-Luu, The Barber Shop, Sydney, NSW
  • Dimitri Rtshiladze, Mechanics Institute, Northbridge, WA
  • James Connolly, Long Chim, Perth, WA
  • Jonathan Liu, Archie Rose, Rosebery, NSW
  • Jonny Cortizo, Harley House, Melbourne, VIC
  • Kurtis Bosley, Public House Management Group, NSW
  • Michael Nicolian, Continental Deli, Newtown, NSW
  • Ryan Lane, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Tom Kearney, The Dominion League, Perth, WA

Bar Team of the Year

  • Black Pearl, Fitzroy, VIC
  • Della Hyde, Darlinghurst, NSW
  • Dominion League, Perth, WA
  • Earl’s Juke Joint, Newtown, NSW
  • Eau de Vie, Melbourne, VIC
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • Ramblin Rascal, Sydney, NSW
  • Romeo Lane, Melbourne, VIC
  • The Baxter Inn, Sydney, NSW
  • The Gresham, Brisbane, QLD

Best Draught Product

  • Asahi Super Dry
  • Canadian Club & Dry
  • Carlton Draught Unpasteurised Tank Beer
  • Coopers Pale Ale
  • Endeavour Vintage Ale
  • Heineken Extra Cold
  • Pirate Life Pale Ale
  • Reschs
  • Stone & Wood Pacific Ale
  • Young Henry’s Real Ale

Best On-Premise Spirit/Liqueur

  • Aperol
  • Archie Rose
  • Buffalo Trace
  • Bundaberg Rum
  • Campari
  • Estancia Raicilla
  • Four Pillars Gin
  • Jameson
  • Regal Rogue
  • Tanqueray

Best Mixer

  • Bundaberg Ginger Beer
  • Capi
  • Cascade
  • Coca-Cola
  • Fentimans
  • Fever-Tree
  • Red Bull
  • Saxby’s Ginger Beer
  • Schweppes
  • StrangeLove

Best Beer List

  • Beer DeLuxe, Melbourne & Sydney
  • Bitter Phew, Darlinghurst, NSW
  • Endeavour Tap Rooms, The Rocks, NSW
  • Forest Lodge Hotel, Forest Lodge, NSW
  • Forester’s Pub and Dining, Collingwood, VIC
  • Royal Albert Hotel, Surry Hills, NSW
  • The Alehouse Project, Brunswick East, VIC
  • The Dominion League, Perth, WA
  • The Local Taphouse, St Kilda, VIC
  • Uncle Hops, Newtown, NSW

Best Wine List

  • Bar Brosé, Darlinghurst, NSW
  • Bar Liberty, Fitzroy, VIC
  • Creek & Cella, Leichhardt, NSW
  • Electric Avenue, Woolloongabba, QLD
  • Embla, Melbourne, VIC
  • Proud Henry, Fortitude Valley, QLD
  • Shadow Wine Bar, Perth, WA
  • The Botanist, Kirribilli, NSW
  • The Butler, Potts Point, NSW
  • The Dolphin Hotel, Surry Hills, NSW

Best Cocktail List

  • Bad Frankie, Fitzroy, VIC
  • Black Pearl, Fitzroy, VIC
  • Bulletin Place, Sydney, NSW
  • Della Hyde, Darlinghurst, NSW
  • Eau de Vie, Melbourne, VIC
  • Long Chim, Perth, WA
  • The Botanist, Kirribilli, NSW
  • The Dominion League, Perth, WA
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • The Kittyhawk, Sydney, NSW

MAJOR AWARDS

Bartender of the Year

  • Alissa Gabriel, Mjølner, Redfern, NSW
  • Andrea Gualdi, Maybe Frank, Surry Hills, NSW
  • Brendon Osmers, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Dimitri Rtshiladze, Mechanics Institute, Northbridge, WA
  • Drue Stevens, Marlborough Hotel, Newtown, NSW
  • James Irvine, Swillhouse Group, NSW
  • Lachy Sturrock, Applejack Hospitality, NSW
  • Oliver Payne, Bondi Hardware, Bondi, NSW
  • Ryan Sneddon, The Lobo Plantation, Sydney, NSW
  • Sam Levy, Opera Bar, Sydney, NSW
  • Tom Kearney, Dominion League, Perth, WA
  • Will Sleeman, Black Pearl, Fitzroy, VIC

Publican of the Year

  • Alex Farquhar, The Caxton, Brisbane, QLD
  • Alistair Flower, Settlers Inn, Port Macquarie, NSW
  • Amanda Veratti, Marlborough Hotel/Public House Petersham, NSW
  • Anne Kessler, The Erko, Erskineville, NSW
  • Edward Harley, The Royston, Richmond, VIC
  • Hussein Dergham, Zagame’s Berwick, Berwick, VIC
  • Jade Flavell, Wheatsheaf Hotel, Thebarton, SA
  • Jessica McGrath, Palace Hotel, South Melbourne, VIC
  • Michael Bain, Royal Albert Hotel, Surry Hills, NSW
  • Michael Lenehan, Forest Lodge, Forest Lodge, NSW
  • Ryan Lane, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Shaun Spencer, Garden State Hotel, Melbourne, VIC

Bar of the Year

  • Black Pearl, Fitzroy, VIC
  • Bulletin Place, Sydney, NSW
  • Continental Deli, Newtown, NSW
  • Della Hyde, Darlinghurst, NSW
  • Eau de Vie, Melbourne, VIC
  • Mechanics Institute, Northbridge, WA
  • Mjølner, Redfern, NSW
  • Romeo Lane, Melbourne, VIC
  • The Barber Shop, Sydney, NSW
  • The Baxter Inn, Sydney, NSW
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • The Kittyhawk, Sydney, NSW

Hotel of the Year 

  • Clock Hotel, Surry Hills, NSW
  • Hope and Anchor, Paddington, QLD
  • Hotel Palisade, Millers Point, NSW
  • Palace Hotel, South Melbourne, VIC
  • Sandstone Point Hotel, Sandstone Point, QLD
  • The Henson, Marrickville, NSW
  • The Light Brigade, Woollahra, NSW
  • The Lincoln, Carlton, VIC
  • The Marquis of Lorne, Fitzroy, VIC
  • The Newport, Newport, NSW
  • Unicorn Hotel, Paddington, NSW
  • Watsons Bay Boutique Hotel, Watsons Bay, NSW

Hotel Group Operator of the Year

  • 6 Mary Street, NSW
  • Bayfield Hotels, NSW
  • Colonial Leisure Group, Nationwide
  • Comiskey Group, QLD
  • Dixon Hospitality, NSW/VIC
  • Gallagher Hotels, NSW
  • Merivale, NSW
  • Public House Management Group, NSW
  • Sand Hill Road, VIC
  • Solotel, NSW
  • Taphouse Group, NSW & QLD
  • Zagame Corporation, VIC

Bar Group Operator of the Year

  • Andrew Baturo, QLD
  • Applejack Hospitality, NSW
  • Barrelhouse Group, NSW
  • Bread & Circuses, WA
  • Goodfellas Group, NSW
  • Icebank Hospitality, NSW
  • Michael Madrusan, VIC
  • Solotel, NSW
  • Speakeasy Group, VIC
  • Swillhouse Group, NSW
  • The Next Week Group, VIC
  • Two Bit Group, Perth, WA

On-premise Supplier of the Year

  • Bacardi
  • Brown-Forman
  • Campari
  • Cerbaco
  • Coca-Cola Amatil
  • Coopers
  • CUB
  • Diageo
  • Lion
  • Pernod Ricard
  • SouthTrade International
  • Vanguard Luxury Brands
/* Google Analytics */